دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
شفافیت فرآیندها وضعیت فعلی اقتصادی را به فرصت تبدیل می‌کند/ قیمت گوشی به عقب بازنمی‌گردد (کدخبر: 749)
شفافیت فرآیندها وضعیت فعلی اقتصادی را به فرصت تبدیل می‌کند/ قیمت گوشی به عقب بازنمی‌گردد
وزیر ارتباطات گفت: اکنون شرایط برای مردم بسیار سخت است و با جهش سرسام‌آور نرخ ارز، شکاف طبقاتی بین مردم بیشتر شده که زمینه نارضایتی اجتماعی افزایش می یابد و راه حل دولت الکترونیک و شفاف شدن فرآیندها است.
به نقل از فارس، پس از اینکه محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که «آماده‌ام؛ اگر سیمای ملی وقت کافی دهد، به تشریح فرآیندهای مافیاپرور و امضاهای طلایی فسادزا پرداخته و برای مردم توضیح دهم، چگونه دولت الکترونیکی راهکاری برای جلوگیری از فساد است و چرا دولت الکترونیکی آن گونه که باید پیش نمی‌رود.» و رضا رشید پور مجری برنامه حالا خورشید شبکه ۳ برای این حضور اعلام کرد، جهرمی امروز در این برنامه حاضر شد و به سوالات مجری پاسخ داد.
جهرمی درباره دولت الکترونیک و امضاهای طلایی، گفت: اکنون شرایط برای مردم بسیار سخت است و نرخ ارز جهش سرسام‌آوری داشته است که برخی پیش بینی می کردند و برخی نمی‌کردند. شکاف طبقاتی بین مردم در این شرایط بیشتر شده است و وقتی شکاف طبقاتی افزایش می یابد زمینه نارضایتی اجتماعی افزایش می یابد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۲ زمینه‌ اعتراض مردم موضوع فساد و تبعیض است. افرادی که همواره تلاش داشتند به نظام ضربه بزنند این شرایط را مهیا ترین برای ایجاد فاصله بین مردم و نظام می‌دانند. حاکمیت برای این مسئله بی راه حل نیست. راه‌حل تنها برخورد نیست و همواره با آنها برخورد شده است که گاهی دعوای سیاسی می شود این موضوعات رو می‌شوند.
وی گفت: دیروز رییس جمهور این سوال را مطرح کردند که چرا ارز‌های حاصل از شرکت‌ها با تاخیر به سامانه نیما وارد می شود؟ اگر دقیق بود همه می دیدند و همین مسایل است که به دولت و نظام ضربه می‌‌زند.
جهرمی گفت: راه‌کار فعلی برای اینکه از این تهدید وارد فضای فرصت گونه شویم دولت الکترونیک و شفاف شدن فرآیندها است.
* پاسخ‌گویی ۶۷ درصدی وزارت ارتباطات به درخواست‌های سامانه دسترسی آزاد به اطلاعاتوی گفت: وزارت ارتباطات به ۶۷ درصد درخواست‌ها در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات پاسخ داده است که همواره در بدنه اجرایی مقاومت‌هایی درباره شفافیت دیده می‌شود.*۹٫۲ میلیارد یورو تنها پرونده فسادی که به مرحله رسیدگی رسیدجهرمی افزود: ۹۵ درصد بازار ۲ میلیارد دلاری موبایل قاچاق بود که اکنون دیگر قاچاق نداریم. ۹٫۲ میلیارد یورو ارز برای گوشی گرفته بودند که پرونده این متخلفان تنها پرونده‌ای است که به دلیل شفافیت مشخص بود و طی ۲ هفته نیز رسیدگی می‌شود.وی گفت: بسیاری از کارشکنی‌های امروز در نتیجه مقاومت در برابر شفافیت و ضربه خوردن منافع متخلفان است.وی ادامه داد: همچنین قیمت گازوئیل نیز با یارانه ۳۰۰ و آزاد ۶۰۰ است که لب مرز ۶ تا ۸ هزار تومان قیمت دارد. با پیاده سازی سامانه ای با همکاری وزارت راه و نفت، از قاچاق ۶٫۴ میلیارد سوخت جلوگیری شد و این یعنی اجرای دولت الکترونیک.*۳۰۰ هزار دارو وارد و ۹۰۰ هزار تسویه شدوی با گفت: وزارت بهداشت سامانه‌ای برای اصالت دارو راه‌اندازی کرده است که با این سامانه مشخص شد۳۰۰ هزار عدد از یک دارو وارد کشور و بابت ۹۰۰ هزار عدد از بیمه پول گرفته شده است که این سامانه تا ۵۰ درصد پرداختی وزارت بهداشت تا بیمه‌ها را کم کرده است و اکنون فشار می آورند که سیستم اصالت دارو از دسترس خارج شود.
وزیر ارتباطات گفت: طرح ترافیک اکنون آنلاین شده است و دست شهرداری را باید برای این کار بوسید.
*
اگر سامانه وزارت صنعت متصل بود کسی نمی توانست در سایت ثبت سفارش دستکاری کندوی گفت: وزارت صنعت در بحث توسعه سیستم‌های نرم افزاری برای استقرار سیستم دولت الکترونیک کار کرده است؛ اما اگر سامانه وزارت صنعت متصل بود آن شب کسی نمی توانست برود در سایت ثبت سفارش دستکاری کند. البته کم‌کاری از وزارت صنعت نیست بلکه سایرین متصل نمی‌شوند.جهرمی ادامه داد: به گفته سخنگوی دستگاه قضا، ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان معوقه بانکی برای ۳۱ نفر است. اگر بد حساب اند چه گونه به آنها وام داده می شود، وقتی کارآفرین بیچاره برای ۲ زار وام باید در صف پدر خودش و ۷ جد و آبادش در بیاید. چرا امروز در نظام بانکی سیستم ارزیابی اعتبار افراد را نداریم؟ وقتی قبض خانه همسایه بابا بزرگم را برای وام کم می‌گیرند چرا برای مبالغ بالا نمی گیرند؟ مگر وثیقه قابل نقد شدن نیست؟* مدیر دستگیر شده شرکت متخلف واردکننده موبایل مدیرعامل اصلی نیست و نفر دوم یا سوم استوی گفت: یک شرکت واردات موبایل کرده که ۲۸ روز سابقه ثبت دارد. ۲۶ میلیون ارز گرفته گوشی وارد کرده تخلف هم کرده است. مدیر این شرکت را دستگیر کردند که مدیرعامل اصلی نیست؛ نفر دوم یا سوم بوده که مدیرعامل شرکت کردند. اگر سابقه مالیاتی را چک کنید اصلا سابقه مالیاتی ندارد و فعالیت اقتصادی ندارد. در حالیکه اگر سیستم‌ها متصل شود و سابقه مالیاتی بررسی شود بخش بازرگانی کشور می‌داند با او چگونه برخورد کند.
*مگر نمی‌دانیم کی داماد عروس کی هست؟ جهرمی گفت: مگر نمی‌دانیم کی داماد عروس کی هست؟ روابط سببی و نسبی همه مشخص است. آیا کاری دارد که کسی که قصد فعالیت دارد ببینیم روابط اش چیست؟ به جای اینکه هی بگویم چرا ژن‌های خوب این طور و آن طور شدند با اجرای فرآیندها جلوی این کار را بگیریم. این حرف‌ها را در دولت و مجلس زده‌ایم و نتیجه آن انجام شدن بسیاری از این فرآیندها است.* چه کسی جلوی شما را گرفته که دولت الکترونیک اجرا نشود؟جهرمی در پاسخ به این سوال که چه کسی جلوی شما را گرفته که دولت الکترونیک اجرا نشود، گفت: استقرار دولت الکترونیک نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که در دولت ۱۱ و ۱۲ کل کشور پهن باند موبایل دارند.*۷۲۰ هزار گوشی نو در کشور موجود استجهرمی درباره بازار موبایل که گوشی‌های توقیفی هنوز عرضه نشده اند، گفت: بسیاری می‌گویند وزیر که لیست را منتشر کرده خودش این ارز‌ها را نمی‌داد در حالیکه اختصاص ارز به ما ربطی نداشت و ما مدیریت اجرای رجیستری را برعهده داشتیم و کنترل قیمت گوشی به وزارت ارتباطات ربطی ندارد. آقای شریعتمداری گفتند ما کمک کنیم.وی گفت: اگر گاهی ورود می‌کنم می خواهم کمک کنم. ۷۲۰ هزار گوشی اکنون موجود است که ۶۰۰ هزار گوشی در گمرک است و ۱۲۰ هزار گوشی توقیف شده است. می‌گویند واردات موبایل پس از رجیستری کم شده است اما آمار می‌گوید زیاد شده است. قبل از رجیستری ۱٫۳ میلیون گوشی وارد شده بعد از رجیستری ۲ میلیون گوشی وارد شده است. پس از مدتی ارز به واردکنندگان گوشی ندادند و مانند بسیاری از دیگر واردکنندگان با مشکل تامین ارز روبه‌رو شدند. بسیاری نیز تخلف کردند می گویند ۳۸ نفر، ۳۸ نفر نبوده ۱۶ شرکت (نفر از شرکت) را بازداشت کردند. مگر وحی منزل آمده که این شرکت‌ها وارد کنند بگذارید دیگران وارد کنند.*عرضه ۷۰۰ هزار گوشی به بازار تاثیر زیادی روی قیمت نداردوی در پاسخ به این سوال که ۷۰۰ هزار گوشی اگر به بازار وارد شوند تاثیر زیادی روی قیمت دارد، گفت: نه خیلی هم؛ ذهن مردم این است که همه چیز برگردد مثلا گوشی بشود ۳ میلیون تومان. نه اینکه فراموش کنیم؛ واقعیت این است که اکنون قیمت ارز اکنون چقدر است؟ ۲ عامل باعث گرانی شده است، هم کاهش جنس هم افزایش نرخ ارز.
وزیر گفت: من نتوانستم برای اپراتورها ارز بگیرم آنها چگونه برای واردات گوشی اپل ارز گرفته‌اند.
* کشف یک پرونده بزرگ تخلف در سرویس‌های ارزش‌افزودهجهرمی گفت: در سرویس‌ها پیامک‌های ارزش‌افزوده عضو نیستم. نارضایتی مردم از مکانیزم موجود درخواست صحیحی‌ از من است. در ابتدا سرشماره‌ها را ستاره ۸۰۰ مربع به درخواست مردم قطع کردیم. سپس آنها روی سیم‌‌کارت‌های شخصی رفتند و ۷۰ هزار شماره شخصی را قطع کردیم اما باز هم متوقف شد. اکنون به یک پرونده بزرگ در سرویس‌های ارزش‌افزوده تخلف رسیده ایم و برای ما شفاف است که این تخلف ها وجود دارند. آنها یک باند از زیرسیستم‌های متخلف هستند.وی گفت: از دید ما دزدی آشکار است و زمانی که به قطعیت رسیدیم علنی می کنیم. از ابتدا عزم مان را برای مقابله جزم کرده ایم اما این موضوع اختاپوسی است. وضع بهتر شده است اما خودم راضی نیستم. اگر ریال بدون رضایت از جیب کسی در بیاد من راضی نیستم.
 
منبع: فاوانیوز
   1397/6/19 14:09        


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )