دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی تا پایان ۹۷ بهره‌برداری می‌شود (کدخبر: 738)
مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی تا پایان ۹۷ بهره‌برداری می‌شود
به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مهدی ابوالقاسمی با بیان اینکه یکی از زیرساختهای مهم و زیربنایی مورد نیاز در زمینه ذخیره‌سازی، پردازش و به اشتراک‌گذاری داده‌ها و اطلاعات، مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی است که پروژه تجهیز زیرساخت فیزیکی آن تعریف و اجرایی شده است، اظهار کرد: این پروژه تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیر پروژه مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی با بیان اینکه پروژه به صورت دو مرحله‌ای بین شرکتهای تراز اول در حوزه طراحی و پیاده‌سازی مرکز داده به مناقصه گذاشته شد، گفت: شرکت صنایع الکترونیک زعیم پس از کسب امتیاز مورد نیاز در مرحله اول ارزیابی کیفی، در مرحله دوم نیز بیشترین امتیاز را کسب کرد و به عنوان مجری پروژه تجهیز زیرساخت فیزیکی انتخاب شد.
وی با اشاره به مأموریت سازمان فضایی ایران در زمینه تمرکز و یکپارچه‌سازی داده‌های فضایی اظهار کرد: با توجه به ایجاد دسترسی آسان، سریع و پایدار به داده‌ها برای کاربران، این مرکز به گونه‌ای طراحی شده است که ظرفیتهای لازم برای ارائه سرویسهای مختلف اعم از اشتراک‌گذاری داده و تولید محصولات متنوع سنجش از دور را داراست.
او افزود: این مرکز با بهره‌گیری از فناوری رایانش ابری و مدیریت کلان داده و از طریق پلت‌فرم دسترسی به داده و اطلاعات، امکان دسترسی، دانلود و پردازش داده‌ها و اطلاعات را برای شتابدهنده‌ها و کسب‌وکارهای نوپا فراهم می‌کند.
پروژه مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی در راستای تکمیل زنجیره ارزش داده‌های فضایی و براساس مأموریتهای تعریف شده، سازمان فضایی ایران آغاز شده است و ایجاد زیرساختهای مورد نیاز برای ذخیره‌سازی، پردازش و به اشتراک‌گذاری داده‌ها و اطلاعات فضایی، سنجش از دور را می‌‌توان از اهداف این پروژه برشمرد.
منبع: تسنیم
   1397/4/6 09:37        


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )