چهارشنبه 01 اسفند 1397
پیاده سازی ارز دیجیتال وابسته به شبکه و یا پیام رسان خاصی نیست / از جویشگر بومی در طرح اینترنت کودک استفاده می شود (کدخبر: 711)
پیاده سازی ارز دیجیتال وابسته به شبکه و یا پیام رسان خاصی نیست / از جویشگر بومی در طرح اینترنت کودک استفاده می شود
محمد‌جواد آذری جهرمی، در نشست خبری پژوهشگاه ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات با اشاره به رونمایی از پروژه های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید خود، اظهار کرد: امروز بخشی از پروژه هایی که طی یک یا دو سال گذشته در این پژوهشگاه به انجام رسیده رونمایی شد و ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه ماهواره ها، آزمایشگاه های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون اجرایی شدن ارز دیجیتال در کشور توضیح داد: پیاده سازی ارز دیجیتال وابسته به شبکه و یا پیام رسان خاصی نیست و آن چیزی که به آن نیاز داریم نخست پژوهش و ارزیابی در مورد رمزنگاری آن است تا به لحاظ تکنولوژیکی الگوریتم های آن را بتوانیم اجرا کنیم.
وی با بیان اینکه موضوع دوم در مورد ارز دیجیتال قوانیم و مقررات آن است تا بدانیم سیاست های کلی در قبال آن چیست، تصریح کرد: در این حوزه ابتدا باید اصول فقهی تدوین شود و پس از آن قانون گذاری صورت گیرد و مشخص شود این ارز چگونه مورد تبادل قرار خواهد گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه دو موضع در قبال ارز دیجیتال می توانستیم داشته باشیم، گفت: نخست اینکه حالت انفعالی به خود بگیریم و نظاره گر تحولات در دنیا باشیم و دوم آن را یک فرصت فرض کرده و حداکثر بهره وری را از آن داشته باشیم که ما موضع دوم را انتخاب کردیم.
آذری جهرمی با بیان اینکه چون مسوولیت حوزه ارز با بانک مرکزی است لذا مسوولیت پیاده سازی و پیگیری ارز دیجیتال نیز با بانک مرکزی است که چون در انقلاب چهارم صنعتی بسیاری از مباحث میان بخشی است، وزارت ارتباطات نیز در این حوزه به یاری بانک مرکزی آمده است.
وی با اشاره به اینکه لازمه بحث ارز دیجیتال، پیاده سازی مدلی از آن است تا به صورت پایلوت اجرایی شود و نظام مالی بتواند آن را تجربه کند تا قوانین لازم را تعریف کنیم، افزود: البته سیاست ها و چهارچوب های ارز دیجیتال در کشور تبیین نشده است.
وی با اشاره به اقداماتی که در حوزه ماهواره ها در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده، اظهار کرد: در حوزه ماهواره ها با وجود اینکه از نظر اقتصادی نمونه های خارجی ارزان تر هستند، اما به دلیل تحریم ها توانستیم به نقطه خود اتکایی برسیم و اقدامات مهم و ارزشمندی انجام شده است.
وی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته برای ایجاد موتورجستجوی بومی، از وجود سندی در حوزه جویشگر بومی در کشور یاد کرد و گفت: در این سند مراحل و زیرسیستم های آن مشخص شده است و جزو پروژه هایی است که بیشترین سطح اطلاع رسانی از طریق سایت دیدرس صورت گرفته است.
آذری جهرمی با بیان اینکه جویشگر بومی پارسی جو از نظر دقت عمل بهتر از موتور جستجوی بینگ و یاندکس است، اظهار کرد: به لحاظ توسعه زیرساخت های فنی در حوزه جویشگرهای بومی توسعه رخ داده است اما علیرغم همه تلاش ها، اقبال لازم در بازار رخ نداده که دلیل آن تکنولوژیک نیست.
وی از ساخت موتور جستجوهای خاص منظوره در قالب موتور جستجوی بومی خبر داد و افزود: یکی از اقدامات، پیش فرض قرار دادن موتور جستجوی بومی در طرح اینترنت کودک است که باعث می شود استفاده از این موتور جستجو منجر به توسعه آن شود که باید به تدریج مراحل تجاری سازی آن را نیز آغاز کنیم.
 
منبع: سیتنا
   1396/12/13 11:37        


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )