چهارشنبه 26 دی 1397
همکاری‌ ایران و آذربایجان در زمینه ساخت پارک‌های فناوری گسترش می‌یابد (کدخبر: 682)
همکاری‌ ایران و آذربایجان در زمینه ساخت پارک‌های فناوری گسترش می‌یابد
در این دیدار ابتدا دکتر وحید احمدی در سخنانی به سابقه تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور اشاره کرد و گفت: در ایران تعداد ۵/۴ میلیون نفر دانشجو، ۲۴۰۰ مؤسسه آموزش عالی، ۴۱ پارک علم و فناوری و ۱۷۹ مرکز رشد فناوری فعالیت می‌کنند.
وی گفت: تعداد ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزارنفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی و حدود ۱۰۰ هزار عضو هیات علمی ظرفیت تحقیقی مناسبی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده است که ثمره آن کسب رتبه نخست جایگاه تولید مقالات در منطقه و جایگاه شانزدهم در پایگاه اسکوپوس است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه افزود: ما با کشورهای مختلف اروپایی از جمله اتریش، سوئیس، ایتالیا، آلمان و فرانسه در مسائل و مباحثی همچون فرصت‌های مطالعاتی، تبادل استاد و دانشجو همکاری‌های خوبی در سال‌های اخیر داشته‌ایم.
وی همچنین به وجود مرکز IRIS (مرکز منطقه‌ای توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر در اصفهان) زیر نظر یونسکو برای توسعه پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: این مرکز ظرفیت خوبی را برای ارتباطات علمی و فناوری بین‌المللی با سایر کشور به وجود آورده است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم همچنین به “کامستک” اشاره کرد و گفت: “کامستکنیز در ایران از جایگاه خوبی برخوردار است و فعالیت‌های این مرکز در برگیرنده فعالیت‌های فناوری در پارک‌ها و مراکز رشد فناوری جهان اسلام است.
احمدی افزود: ما تفاهم‌نامه‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف با کشور آذربایجان داریم، ولی هنوز از ظرفیت‌های موجود استفاده بهینه به عمل نیامده است و ما آمادگی داریم ضمن اجرایی‌کردن تفاهم‌نامه‌های قبل در زمینه‌های جدید نیز این تعاملات توسعه یابند.
بنیاد حسین اف، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران نیز با اشاره و تأیید سوابق مشترک تاریخی، فرهنگی و دینی بین دو کشور ایران و آذربایجان گفت: در چهارسال گذشته روابط دو کشور توسعه روزافزونی داشته و در این مدت رؤسای جمهور دو کشور ۸ بار با هم ملاقات داشته‌اند.
وی با بیان اینکه در زمینه‌های علمی و فناوری آنطور که شایسته است، هنوز همکاری‌ها و تعاملات بین دو کشور به سرانجام نرسیده است، گفت: یک‌سری مسائل و مشکلات در ارتباط با تقویت همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های دو کشور ایران و آذربایجان وجود دارد که باید بررسی و حل و فصل شوند.
سفیر جمهوری آذربایجان در کشورمان افزود: درجمهوری آذربایجان دانشگاه‌هایی تأسیس شده‌اند که در زمینه نفت و پتروشیمی فعالیت دارند و دانشگاه‌های ایران می‌توانند با آنها همکاری و تعامل علمی، پژوهشی و تحقیقاتی خوبی داشته باشند و تجربیات یکدیگر را به هم انتقال دهند.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این نشست مقرر شد کمیته مشترکی متشکل از مسئولان علمی و فناوری دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه علم و فناوری تشکیل شود و این کمیته برنامه‌ریزی لازم را برای گسترش تعاملات علمی و فناوری دوجانبه را پیگیری کند.
 
منبع: ایسنا
   1396/6/13 12:03        


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )